Jde o veřejný prostor, který svým tvarem připomíná křížence oválu s trojúhelníkem a je součástí Bílého Předměstí. To místo obdrželo svůj název podle toho, že se nacházelo za Bílou bránou, resp. v…
Původně byl v těchto místech vybudován pouze farní kostel Zvěstování Panny Marie, a to před rokem 1359, který měl kolem sebe umístěn hřbitov. Již za Viléma z Pernštejna pak bylo rozhodnuto, že bude…
Tato místa podél zbytku městské strúhy a za zadní částí městské radnice vystřídala za staletí své existence mnoho rozličných pojmenování. Poprvé jsou nazývána jako "U císařského mlýna", a to v roce…
Tento uměle vytvořený tok nesl v rámci staletí řadu pojmenování - Pernštejnská, Císařská či Městská strúha. Existovaly však i další varianty - "Strúha", "Halda", "Císařský náhon" či "řeka skrze město…
Již z názvu vyplývá, že tento veřejný prostor míří ze Starého Města na místní zámek. Nachází se mezi křižovatkou ulic Kostelní, Pernštýnské a Svaté Anežky České a areálem tzv. Příhrádku, což je de…
Pri návšteve Pardubíc v lete sme medzi kostolom sv. Bartolomeje a Zelenou bránou uvideli bývalú mestskú zvonicu. Nachádza sa na námestí Republiky oproti hotelu Grand, v ktorom práve začínala…
V Pardubicích sa mi veľmi páčila ulica třída Míru, na ktorej ma zaujali niektoré budovy. Jednou z nich bola Machoňova pasáž. Budova krásna nielen z ulice, ale veľmi pekne je zrekonštruovaná aj jej…
Pri návšteve Pardubíc som chcela vidieť budovu bývalého Prioru, ktorú poznám zo starých fotiek aj z televíznych relácii o architektúre.Prior otvárali 23.8.1974 ako prvý obchodný dom Prior vo…
Budova železničnej stanice v Pardubiciach je mnohým známa z obrázkov alebo z cesty vlakom, je jednou z najvýznamnejších stavieb povojnového funkcionalizmu. Bola postavená v roku 1958 podľa projektu…
Ohledně vzniku tohoto chrámu Páně se prameny značně liší, protože jedny kladou jeho počátky již do přelomu 11. a 12. století, další předpokládají, že vznikl ve 13. století a zbytek počítá s tím, že…